Wszystko, co byś chciał wiedzieć na temat wszawicy

Wszy to mimo rozwoju cywilizacyjnego wciąż częsty problem. Wszawica (inaczej pedikuloza) jest chorobą pasożytniczą, wywołaną przez wesz głowową (Pediculus humanus capitis). Do zakażenia wszawicą najczęściej dochodzi w większych skupiskach ludzi np. w żłobkach, przedszkolach, szkołach czy na obozach, dlatego na tę przypadłość najbardziej narażone są dzieci i młodzież od 3 do 12 lat. W razie wystąpienia tego problemu powinieneś zastosować rekomendowany preparat na wszy, który pozwoli Ci mieć problem z głowy. Skuteczny bywa lotion, żel lub szampon na wszy do którego dołączony jest grzebień, który pomoże Ci usunąć gnidy podczas wyczesywania dziecka. Ważne jest to aby wybierać produkty z jednorazową kuracją bez powtarzania.

 

Od budowy wszy aż po jej cykl życia – dowiedzmy się czym tak naprawdę jest wesz głowowa.

Wesz głowowa to owad, osiągający długość od 2 do 3 milimetrów o barwie od brudnobiałego do szarego. Cykl życia wszy począwszy od jaja poprzez 3 formy larwalne do postaci dorosłej trwa od 3 do 4 tygodni. Samice wszy na nasadzie włosa składają jaja – czyli gnidy, których rozmiar zbliżony jest do ziarna soli. Po ok. 7 dniach z jaj wykluwają się wszy, które po 2,5-3 tygodniach osiągają dojrzałość płciową. W ciągu kilku dni od osiągnięcia dojrzałości płciowej samice wszy składają pierwsze jaja. Samica wszy składa od 100 do 300 jaj, które są mocno przytwierdzane do włosów za pośrednictwem substancji klejącej. Wszy najczęściej można spotkać za uszami oraz w okolicy potylicy czy ciemienia głowy. Dorosłe osobniki mogą być trudno dostrzegalne.

 

 

Jak rozpoznać wszy?

Do zarażenia wszawicą dochodzi w wyniku nieprzestrzegania nawyków higienicznych – np. na skutek używania tych samych szczotek, grzebieni, czapek, zabawek czy pościeli oraz podczas zabawy. Mitem dotyczącym wszy jest teza, że potrafią skakać i pływać. Nie mogą one przeskakiwać z głowy na głowę, ponieważ poruszają się tylko i wyłącznie przez pełzanie. Wesz ludzka nie bytuje na zwierzętach, także zarażenie się od psa lub kota także należy włożyć między bajki. Ich przenoszeniu się sprzyjają duże skupiska ludzkie, dlatego apogeum rozprzestrzeniania się wszawicy ma miejsce w szkołach i przedszkolach. Są 3 oznaki, które pomogą rozpoznać wszy na głowie Twojego dziecka. Pierwszym jest swędzenie zintensyfikowane w okolicy skroni, potylicy i ciemienia. Druga oznaka to pojawienie się zaczerwienień na głowie – zwłaszcza na linii włosów lub za uszami. U chorego występują także zadrapania i drobne ranki,  wywołane drapaniem, które nazywamy „przeczosami”. 3 oznaka, która jest bardzo charakterystyczna dla osób dotkniętych wszawicą to powstawanie „kołtunów” – czyli włosów zlepionych ropno-surowiczą wydzieliną[1].

 

Jak pozbyć się wszy i usunąć gnidy? Poznaj sprawdzone preparaty na wszawicę.

Najbardziej skuteczne w leczeniu są preparaty na wszy, likwidujące pasożyty – mają postać lotionu, żelu, szamponu na wszy lub kremu i są do kupienia w aptece. Należy dokładnie zapoznać się z załączoną ulotką, bo każdy preparat na wszy wymaga właściwej aplikacji, sposobu użycia oraz czasu powtarzania kuracji. Jak zatem usunąć gnidy? Po użyciu preparatu na wszy – bez względu na to czy jest to żel czy szampon na wszy, powinniśmy dokładnie wyczesać włosy gęstym grzebieniem od nasady aż po same końce, co pomoże pozbyć się gnid oraz martwych wszy. Grzebień należy wyparzyć w gorącej wodzie lub zamrozić. Kurację należy powtórzyć po 7-10 dniach, by przyniosła oczekiwane efekty, używając tylko godnych polecenia preparatów na wszy.

Musimy zachować środki ostrożności i wygotować lub zniszczyć szczotki oraz ozdoby do włosów – dotyczy to osoby dotkniętej wszawicą oraz jej najbliższych. Pamiętajmy, by wyprać wszystkie ubrania w temperaturze co najmniej 60 ℃, ponieważ wszy i jaja giną w temperaturze 53,5 ℃. Można wyprać chemicznie rzeczy pacjenta lub wyprasować żelazkiem z funkcją pary, zwracając uwagę na szwy. Dom należy porządnie odkurzyć i zmyć podłogę. Zabawki także należy wyprać w podanej wyżej temperaturze lub przechowywać w zamrażalniku od 24 do 48 godz. Jeśli zastosujemy te środki ostrożności w połączeniu z kuracją najwyższej jakości preparatów na wszawicę, to szybko i bez zbędnego stresu zapomnimy o problemie wszy. Często leczenia wymaga nie tylko sam pacjent, ale i cała rodzina, dlatego najbliższe otoczenie zarażonego powinno zostać wnikliwie przebadane pod kątem wszawicy.

Jaką profilaktykę stosować?

W leczeniu i przeciwdziałaniu wszawicy najważniejsza jest przede wszystkim profilaktyka. Jej podstawowym filarem powinna być edukacja, uświadamiająca rodziców i dzieci o konieczności kultywowania prawidłowych nawyków higienicznych – głównie dotyczących korzystania z rzeczy osobistych takich jak: czapki, szczotki do włosów etc. Drugim filarem profilaktyki jest systematyczna kontrola skóry głowy oraz pielęgnacja, polegająca na częstym myciu włosów, codziennym czesaniu i szczotkowaniu włosów, stosowaniu odżywek ułatwiających rozczesywanie czy też związywanie długich włosów[2].

Zapamiętaj, by po żadnym pozorem nie stosować preparatów przeciw wszawicy dla zwierząt w Twojej rodzinie, ponieważ mogą zadziałać toksycznie i przedłużyć kurację. Po drugie nie można odsuwać się od osób dotkniętych wszawicą – zamiast tego powinno okazać się im empatię i zrozumienie. Wszawica może dotknąć każdego, także Twoje dziecko, a zarażenie się pedikulozą nie wynika z braku higieny czy statusu ekonomicznego. Zaakceptuj chorego na wszy i razem z  placówką wychowawczą, przedszkolną czy szkolną zapewnijcie ochronę innych dzieci, w celu przeciwstawienia się rozprzestrzenianiu wszawicy. Skuteczna kuracja z udziałem preparatów na wszawicę pozwoli Ci na pozbycie się tego nieprzyjemnego problemu.

 

[1]  www.gis.gov.pl (dostęp 24.11 godz. 15:00)

[2]  www.gis.gov.pl (dostęp 24.11 godz. 15:30)