Wszawica

Czym jest wszawica?*

Wszawica to choroba pasożytnicza, która spowodowana jest obecnością wszy, gnid i zmian skórnych spowodowanych rozdrapywanymi ukąszeniami pasożytów. Podstawą do stwierdzenia wszawicy jest obecność wszy i gnid. Bez względu na rodzaj powszechnie uważa się ją za chorobę osób niedbających o higienę, chociaż zazwyczaj ta kwestia nie ma większego znaczenia przy zakażeniu, którego głównym sposobem jest kontakt z nosicielem wszy lub używanymi przez niego elementami garderoby czy grzebieniami i ozdobami do włosów – dlatego często pojawia się w placówkach edukacyjnych, na koloniach czy w domach seniora. W zależności od umiejscowienia wszawica ma trzy podstawowe odmiany:

  • wszawica głowowa (pedikuloza) – zlokalizowana na głowie, wywoływana obecnością wszy głowowej (łac. Pediculus humanus capitis)
  • wszawica łonowa – zlokalizowana w podbrzuszu, pachwinach i miejscach intymnych, wywołana obecnością wszy łonowej (łac. Pediculus humanus pubis)
  • wszawica ubraniowa/odzieżowa – zazwyczaj pojawiająca się wśród ludzi bezdomnych (łac. nazwa wszy odzieżowej: Pediculus humanus vestimenti)

UWAGA! Ludzkie wszy nie bytują na zwierzętach, więc od psa czy kota nie można się zarazić.
Wszy nie skaczą ani nie latają – do zarażenia potrzebny jest bezpośredni kontakt z nosicielem.

Jakie są objawy wszawicy głowowej?*

Ponieważ wszy karmią się ludzką krwią, po ich ukąszeniu powstają swędzący ślad i grudki obrzękowe. Niestety drapanie powoduje, że na skórze głowy pojawiają się strupki i drobne ranki, czyli przeczosy. Wszy znajdowane są nie tylko podczas kontroli czystości głowy, lecz również przypadkiem podczas mycia głowy. Z kolei gnidy, czyli jajeczka, które przytwierdzone są spoiwem do włosa przy skórze głowy, najczęściej czuje się pod placem jako niewielkie, trudne do odczepienia grudki.

*https://www.gov.pl/web/zdrowie/objawy-i-rodzaje-wszawicy

Jak rozpoznać gnidę?

Gnida, czyli pierwszy etap rozwoju wszy, to małe jajeczko o długości ok. 0,8 mm o gładkim, owalnym kształcie, które jest mocno przytwierdzone do włosa spoiwem, którym się żywi. Gnidy we włosach wykluwają się około 7 dni.

Jak rozpoznać wesz głowową?

Wesz głowowa to owad o długości 2-3 milimetrów, który żywi się ludzką krwią i pasożytuje na głowie – najczęściej za uszami, na potylicy i w okolicy karku (czyli w najcieplejszych miejscach). Zazwyczaj pierwszym krokiem do rozpoznania problemu wszy jest uciążliwe swędzenie, które nie ma podłoża alergicznego. W przypadku podejrzenia wszawicy głowowej podczas przeczesywania włosów należy szukać drobnych pasożytów w kolorze od przezroczystego do szarego, które są zlokalizowane na włosach, maksymalnie do 1 cm od skóry głowy.